mars 9th, 2010 by Maria
03.09.10
Dottern har tjatat om att hon vill ha löshår. Jag har sagt nej, nej och åter NEJ. Jag har kunnat tänka mig löshår med clips som man kan sätta i och ta ut när man vill, men nu såg jag en annan rolig grej! Ett startkit med allt man behöver från RapunzelofSweden.se. Jag måste erkänna att jag blev nyfiken och med en dotter som hoppar upp och ner och säger: – Ja, mamma, ja.. gör det på mig!!! så blir det rätt svårt att låta bli.
Bra priser hade de också, så varför inte?
/ Maria
mars 9th, 2010 by Maria
03.09.10
När jag var elva år så sa min mamma: – Så här sorterar du tvätten och kollar hur många grader som kläderna ska tvättas i. Här har du tvättmedel, sköljmedel, nyckeln till tvättstugan och nycken till tvättstugelåset. Det är dags för dig att börja tvätta din egen tvätt! Det var verkligen ord och inga visor och jag hade inget annat att välja på, för hon slutade att tvätta min tvätt där och då. Om jag ville ha rena kläder så fick jag fixa det själv.
Nu är det dags för familjen i detta hushållet att börja göra det samma för jag pallar inte med ”tvätt-berget” längre. Vi har tvättmaskin, torktumlare och tvättställ hemma så det är inga konstigheter. Jag ska bara köpa var sin tvättkorg till alla så kan man sköta sin egen tvätt. LOVELY!
Ikea nästa för inköp av denna typen av tvättkorg!
/ Maria
mars 9th, 2010 by Maria
03.09.10
Idag skar jag upp fruktsallad till frukost. Jag blandade i äpple, banan, kiwi, ananas och gröna vindruvor. Det var bara maken, äldsta sonen och jag som åt den. Yngsta sonen och dottern ville inte ha, men äldsta sonen och maken sa att de absolut skulle kunna tänka sig att äta detta igen, om de slipper att göra den själva.
Jag måste erkänna att det var riktigt gott, så det blir fruktsallad i morgon bitti igen.
Igår åt vi pitabröd med vegetariskt innehåll. Jag åt tre stycken med rivna morötter, riven gurka, ajvar, inlagda vitlöksklyftor och ett par falafelbitar. Till det drack jag tropisk juice. Om det var gott? Det kan jag lova att det var!
Maken höll faktiskt med om det också och sönerna tyckte att det var gott, men det kanske berodde på att de fick kebabkött till.
Dottern fick faktiskt också kebabkött, för hon AVSKYR grönsaker. Hur kan man avsky något som är så gott?
Nåja.. nu är det dags för läxor här… jag ska bara få i dottern alla hennes vitaminer och mediciner först.
TTYL! / Maria
mars 9th, 2010 by Maria
03.09.10
Igår var det dags igen för nya avsnitt av ”Svenska Hollywoodfruar”. Den här gången får vi stifta bekantskap även med Päivi Hacker, Lena Jolton och Suzanne Saperstein. Agnes Nicole Winther var inte med i första avsnittet i alla fall, men underbara Maria Montazami och kvackande Anna Anka var med och visade ”rumpövningar” och berättade samtidigt att hon nu är singel, snygg och söker efter en man som är ”hård” så att hon kan få ”pöka” lite utan att behöva vänta på att viagran ska ”kicka in” medan ”kulorna hänger vid knäna”. Att inte jag nästan dog av skratt!! Seriöst… Detta är verkligen humor på HÖG nivå!
När Lena Jolton och Päivi Hacker skulle casta manliga servitörer till deras ”Barbie-party” och skulle klämma på ”sakerna” så skämdes jag så att jag nästan baxnade. Allvarligt talat.. får man bete sig så? Om det hade varit två män 50+ som hade klämt så på unga tjejer och sagt de sakerna som de sa, så hade folk gått i taket. Varför är det mer ”ok” att kvinnor beter sig som sådana här ”hyenor”? Mums, mums… come to mama.. I´m gonna eat you alive! Jag förstår att flera killar sprang därifrån…
Maria Montazamis ”i-lands-problem” bestod av att hitta nya ”tofsar” till huset… hon har ju ”bara” drygt 80 stycken och behöver lite fler för en ”kunglig touch”… Ett nytt läppstift i rätt nyans behöver hon också, för annars känner hon sig ”naken, rädd och exposed”… Hon är sååå skön!! Jag skrattar så jag nästan gråter!
Se och läs mer här och här!
Enjoy! / Maria
mars 9th, 2010 by Maria
03.09.10
Sönerna tjatar om pengar hela tiden och vill alltid förhandla om månadspengen som från början var veckopeng. Nu ligger månadspengen på 100 SEK. Av dessa får de 50 SEK i handen och 50 in på bankkontot. Pengar till andra tillfällen får de vid behov och snacks får de av oss varje fredag. Trots detta så vill de ha mer pengar. Hmm… what to do, what to do? Kan vi inte få ”tjäna” pengar, undrade de? Vi kan städa, diska eller vad som helst… bara vi får lite mer.
Ok, sagt och gjort. Om de städar hela lägenheten ORDENTLIGT så får de 70 SEK var om de är tre som gör jobbet (sönerna och dottern), men om det enbart är två som gör jobbet så får de en hundring var. It´s a deal!
Igår skred sönerna till verket själva eftersom dottern skulle göra läxor och jobba på kvällen. Idag är det riktigt tjusigt här. De är ju grymma på att städa!!
De kan öppna en städfirma, för städa KAN de verkligen! Badrummen sken och disken blev perfekt! Golven är rena och fina och allt ligger där det ska. Tänk att det ska krävas mer pengar för att få detta gjort… men låt mig säga så här… It´s sooooooooooo worth it!! Det är jätteskönt att slippa göra jobbet själv!
Tack mina kära ”städ-pojkar” för ett väl utfört arbete!
/ Maria